Na výletě pro vlaštovku

Zdánlivě 260 zbytečných kilometrů

Našim cílem byla naučná stezka Okolo Zelené hory ve Žďáru nad Sázavou a samotná Zelená hora s kostelem sv. Jana Nepomuckého.

V neděli jsme si přivstali a kolem sedmé ranní jsme vyrazili na cestu, abychom v 10:00 stihli mši svatou ve Žďáru nad Sázavou v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše.

Vše probíhalo podle plánu až do doby, než jsme vystoupili ve Žďáru z auta. Nedaleko Olomouce, odkud jsme na výlet vyráželi, byla i brzy ráno příjemná letní teplota. Na Vysočině však bylo téměř o deset stupňů méně, s čímž jsme nepočítali a chyběli nám každému tak asi další dvě vrstvy oblečení.

Během mše jsme se tak nějak aklimatizovali, takže jsme po jejím konci vyrazili směr naučná stezka Okolo Zelené hory. Nízká teplota nás neodradila, ale málem to dokázala mříž na začátku naučné stezky. Ta se totiž nacházela už několik měsíců v rekonstrukci a byla zcela nepřístupná.

Ve vzduchu visely nevyslovené otázky: Co teď? To jsme sem jeli 130 km po D1 zbytečně? A nepřestáváme cítit prsty na nohou?

Vrátili jsme se zpátky do areálu kostela, který sousedí se zámkem Kinských. Prošli jsme si nádvoří zámku, zahradu kolem kostela a najednou jsme se ocitli na prostranství u Muzea nové generace. Tam jsme našli příjemnou bezbariérovou zámeckou kavárnu, kde jsme se ohřáli po vnější i vnitřní stránce, a vyrazili jsme směr Zelená hora.

Vybrali jsme si cestu, která nabízela krásný výhled na Žďár a Konventský rybník, ale nebyli jsme si zcela jistí, jestli je tato cesta bezbariérová. Naše nejistota se ukázala na správném místě. Pár metrů od vrcholu jsme narazili na kamenné schody. Chtěl jsem vyzkoušet, jak náročné je zdolávat takovou překážku a dáma na vozíčku mi věřila, takže jsme se pustili do téměř horolezeckého výstupu. Schody jsme překonali a stačil jsem na to sám, ale bylo to fyzicky velmi náročné, proto tuto cestu nedoporučujeme. Až na cestě zpět jsme totiž zjistili, že se dá autem dojet až ke hřbitovu, který je pod Zelenou horou, a přes hřbitov se dá po asfaltové cestě dostat přímo ke kostelu. Pravda, stoupání na hřbitově je trochu prudší, ale pořád je to rovný hladký povrch, po kterém se jede dobře. (odkaz na tuto cestu níže)

Vstup do areálu kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře je zdarma. Na prohlídku kostela je potřeba se registrovat online. My jsme na prohlídce nebyli, ale dozvěděli jsme se, že při prohlídce je pro lidi na vozíčku přístupné jen přízemí kostela, první a druhé patro ne.

Délka trasy: 1,5 km

Doporučená trasa: https://mapy.cz/s/motanaruzu

Povrch trasy: asfalt, rovná štěrková cesta v parku, kamenný dlážděný chodník

Cena za parkoviště, vstupné: parkoviště zdarma, prohlídka kostela na Zelené hoře 90 Kč/dospělí

Odkazy, které by se mohly hodit: