Na výletě pro vlaštovku

Mumlavské vodopády

Bylo to jedno z nejvzdálenějších míst, které jsme během našeho cestování s vozíčkem navštívili. Není tedy divu, že jsme začali po příjezdu lehce propadat zoufalství, neboť jen co jsme zastavili po 250 km dlouhé cestě na cílovém místě, začaly se na předním skle auta objevovat první kapky. Začalo pršet a déšť nabýval na síle. Dobrá nálada se z auta vytratila a začala nastupovat trudnomyslnost.

Naštěstí jedny pohotové ruce odemkly mobil, aby bylo možné podívat se na meteoradar. Ten nás opět uklidnil, protože déšť měl do půl hodiny přejít. A skutečně tomu tak bylo. Auto jsme tedy nechali na placeném parkovišti za Harrachovem kousek od centrálního parkoviště a vydali se na cestu zcela suší a s nádechem vůně jehličnatého lesa po dešti.

Cesta byla široká, asfaltová a po celou dobu do mírného kopce. Pouze posledních 100m, abychom se dostali na most s výhledem na vodopád, bylo velmi náročných. Museli jsme z asfaltové cesty sjet na lesní strmou cestu s velkými kameny a kořeny. Velmi pomalým tempem jsme to po zadních kolech zvládli, ale doporučujeme pečlivě odhadnout své možnosti a klidně přizvat na pomoc ještě někoho dalšího. Je totiž pravdou, že z asfaltové cesty lze vodopády spatřit jen tak letmo. Z mostku nad řeknou Mumlavou je výhled přímý a jedinečný.

Přímo u vodopádu se nachází malý obchod se suvenýry a občerstvení, ale ani jedno z míst není bezbariérové.

Po cestě zpět jsme si všimli, že jsme cestou nahoru minuli Bistro Mumlava. To nás svým industriálním stylem zaujalo, tak jsem se rozhodli nahlédnout dovnitř. Byli jsme mile překvapeni, když jsme zjistili, že je bistro zařízeno bezbariérově. Občerstvení bylo výborné a obsluha příjemná. Při odchodu nám obsluhou bistra bylo ještě prozrazeno, že parkoviště přímo naproti bistra je k dispozici zdarma, což v Harrachově není úplně běžné.

Při přípravě na tento výlet jsme zjistili, že kolem řeky Mumlavy se dá udělat procházka s vozíčkem až ke Krakonošově snídani, což by bylo přibližně 5,5km. A tohle není jediná trasa pro lidi na vozíku. Krkonošský národní park ve spolupráci s Klubem českých turistů vydal celého průvodce, kam lze v Krkonoších na bezbariérový výlet.

Délka trasy: 1,5 km

Doporučená trasa: https://mapy.cz/s/jatozucehu 

Povrch trasy: asfaltová cesta, posledních 100m prudká lesní cesta s velkými kameny a kořeny

Cena za parkoviště, vstupné: parkoviště 100Kč/den a víc

Odkazy, které by se mohly hodit:

Průvodce Krkonoše bez bariér

 

Bistro Mumlava