Na výletě pro vlaštovku

Mezi srdce z kamene

Byl krásný slunečný červnový den a spolu s Vojtou a Barčou jsme vyjeli směr město Jeseník, téměř až k hranicím s Polskem. U obce Supíkovice jsme totiž chtěli navštívit jeskyni Na Špičáku, která se řadí k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě, a typické jsou pro ni profily ve tvaru srdce.

Jeskyně se nachází na území národní přírodní památky Na Špičáku. Autem se dá pohodlně přijet až k hlavní budově, před kterou se nachází parkoviště a nové bezbariérové sociální zařízení. Parkoviště je vysypáno kamínky, což manipulaci s vozíčkem trochu ztěžovalo, ale k hladkému betonovému chodníčku to je jen pár metrů. V hlavní budově se nachází pokladna a obchod se suvenýry a občerstvením pro návštěvníky. Do budovy je zajištěn bezbariérový přístup bočním vchodem, ke kterému vede chodníček.

Nejnáročnější úsek pro vozíčkáře je jednoznačně cesta z parkoviště ke vstupu do jeskyně. Terén od parkoviště prudce klesá a betonový chodník vedoucí ke vstupu do jeskyně má poměrně prudký sklon.

Prohlídka jeskyně byla úžasná. Dopředu jsme zavolali na pokladnu, že bychom rádi dojeli na prohlídku s úmyslem nafotit fotky na web a do kalendáře s vozíčkem. Zaměstnancům se myšlenka našeho projektu zalíbila a tak nám zajistili soukromou prodlouženou prohlídku, abychom měli na focení dostatek času a nikdo cizí nám fotky nenarušoval.

K zaměstnancům ještě musím napsat pár slov. Už jsem se dlouho nesetkal s tak přátelským a radostným přístupem k návštěvníkům. Obsluha pokladny byla po telefonu i osobně velmi milá a skvělá byla i slečna průvodkyně. Trpělivě čekala, až si jednotlivá místa v jeskyni nafotíme, rozsvěcovala a zhasínala nám světla na přání, odpovídala nám na všemožné dotazy, prozradila nám spoustu „zákulisních“ informací a strávila s námi v jeskyni více času, než musela. Tímto všem moc děkujeme za milou spolupráci.

Samotná délka bezbariérové prohlídkové trasy je asi 250m a trvá 30-45 min. Jeskyní vede rovný, dostatečně široký, betonový chodník.

Vřele doporučujeme sbalit teplé oblečení a přijet se podívat na srdce z kamene uprostřed krásných jeskynních protostor.

Délka prohlídkové trasy: 250m (30-45min.) 

Poloha: https://mapy.cz/s/jodozejoke  

Povrch trasy: parkoviště s kamínky, betonový chodník

Cena za parkoviště, vstupné:  parkoviště zdarma, vstup do jeskyně 130 Kč/ dospělí, 80 Kč/ZTP, doprovod zdarma

Odkazy, které by se mohly hodit: